Kestirimci Bakım Adımları Nelerdir?

Daha önce Kestirimci Bakım ve öneminden bahsetmiştik. Bu yazımızda izlenmesi gereken yol haritasını incelemek istedik.

18.05.2023
426
Kestirimci Bakım Adımları Nelerdir?

Kestirimci Bakım Adımları

Veri toplama

Kestirimci Bakım için öncelikle, ekipman veya sistemden gelen verilerin düzenli olarak toplanması ve kaydedilmesi sağlanır. Bu veriler sensörler veya veri toplama cihazları aracılığıyla elde edilir. Örneğin bütün bir fabrikaya kurulacak bir sistemle anlık veriler makine ve araçlardan toplanarak bilgi merkezine iletilir.

Veri analizi

Toplanan veriler, istatistiksel ve makine öğrenimi teknikleri kullanılarak analiz edilir. Bu analiz, olası arızaları belirlemek için örüntüleri ve anormallikleri tespit etmeyi içerir. Bir makinenin ısısının normalin üstünde olması bu veriye bir örnek olabilir.

Arıza tahmini

Veri analizi sonuçlarına dayanarak, gelecekteki arızaların olasılığını tahmin etmek mümkün hale gelir. Bu tahminler, ekipmanın veya sistemin bir bakım gerektireceği zamanı ve türünü belirlemek için kullanılır.

Bakım planlaması

Arıza tahminlerine dayanarak, planlı bakım faaliyetleri düzenlenir. Bu, ekipmanın veya sistemin kesintiye uğradığı bir zamanda bakım yapmak yerine, işletme sürekliliğini sağlamak için uygun bir zamanda bakım yapılmasını sağlar. Böylelikle mevcut üretim programının akışı bozulmamış olurken aynı zamanda yaşanabilecek hatalı çıktıların da önceden önüne geçilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.